Morawiecki: Wybraliśmy technologię Westinghouse do projektu elektrowni jądrowej

Warszawa, 28.10.2022 (ISBnews) – Rząd wybrał technologię amerykańskiej firmy Westinghouse do realizacji projektu elektrowni jądrowej, poinformował premier Mateusz Morawiecki. Rada Ministrów podejmie uchwałę w tej sprawie w środę, dodał.

“Silny sojusz – daje gwarancje powodzenia wspólnych inicjatyw. Po ostatnich owocnych rozmowach z @VP K. Harris i @SecGranholm potwierdzamy realizację projektu jądrowego w sprawdzonej i bezpiecznej technologii @WECNuclear. Dziękuję @USAmbPoland za współpracę. Uchwała RM w środę” – napisał Morawiecki na swoim profilu na Twitterze.

Kilka dni temu wicepremier, minister aktywów państwowych Jacek Sasin zapowiedział, że wiele wskazuje, że partnerem strategicznym dla rządowej elektrowni jądrowej będzie amerykański Westinghouse. Dodał, że rząd szuka też możliwości współpracy z partnerami z Korei Południowej – prawdopodobnie dojdzie do sfinalizowania równoległego projektu.

Zgodnie z przyjętym przez Radę Ministrów harmonogramem, budowa pierwszej polskiej elektrowni jądrowej rozpocznie się w 2026 r., a w 2033 r. uruchomiony zostanie pierwszy blok elektrowni jądrowej o mocy około 1-1,6 GW. Kolejne bloki będą wdrażane co 2-3 lata, a cały program jądrowy zakłada budowę bloków jądrowych o łącznej mocy zainstalowanej od ok. 6 do 9 GWe w oparciu o sprawdzone reaktory jądrowe generacji III (+).

(ISBnews)