Dlaczego duże spółki nie płacą w terminie faktur?

Co siódma krajowa spółka notowana na giełdzie nie reguluje na czas swoich zobowiązań. Najczęściej dotyczy to sektora przemysłowego i handlowego. Na zadłużenie w wysokości 16,5 mln zł składa się prawie tysiąc niezapłaconych rachunków wobec mniejszych firm

Ponad 13% przedsiębiorstw notowanych 5 października 2022 r. na giełdzie miało problemy z regulowaniem swoich płatności i widniało w bazie danych KRD jako dłużnicy.

Wartość rynkowa zadłużonych spółek giełdowych przekracza 49 mld zł. W zestawieniu z tą kwotą suma nieuregulowanych zobowiązań jest niewielka. Tym bardziej, że każdy z giełdowych dłużników ma do oddania średnio ok. 330 tys. zł.

– To, co dla jednych jest niewielką kwotą, dla mniejszych przedsiębiorców może okazać się granicą stabilności biznesu. Dlatego tym bardziej powinniśmy wymagać od giełdowych firm, żeby dały przykład rzetelności. Regulowanie na czas swoich zaległości oraz równe traktowanie swoich kontrahentów, niezależnie od tego, jakim kapitałem dysponują, powinno być standardem etycznych zasad biznesu. Z drugiej strony mniejsze przedsiębiorstwa nie powinny z góry zakładać, że obecność na giełdzie to gwarancja rzetelności – komentuje Katarzyna Starostka, ekspertka Rzetelnej Firmy.

Tę tezę potwierdza fakt, że 20% dłużników (10 na 50) to spółki, z których każda warta jest ponad pół miliarda zł. Aż 6 z nich jest wartych jest ponad miliard, a kolejne 4 ponad 5 mld zł. Największa z nich, to gigant wyceniany na ponad 15 mld zł. Jak się więc okazuje, duży kapitał i wysokie notowania nie zawsze idą w parze z rzetelnością w płaceniu swoich zobowiązań. Najwięcej do oddania spośród giełdowych dłużników ma firma przemysłowa, której wartość wynosi 95 mln zł a zalega ze spłatą prawie 3,9 mln zł.

Największe zadłużenie dotyczy spółek z branży budowlanej, w sumie długi wynoszą 7,3 mln zł, co stanowi 44% zaległości wszystkich spółek giełdowych, które figurują w KRD. Co ciekawe, drugie miejsce zajmują firmy zajmujące się telekomunikacją i technologiami informatycznymi, które mają do oddania prawie 3,7 mln zł.

Badanie „Długi spółek giełdowych” zostało przeprowadzone na 375 krajowych spółkach, które od 3 do 6 października 2022 roku były notowane na głównym rynku GPW. To już jego 10 edycja. Obecne zestawienie zostało przygotowane wspólnie z ekspertami programu Rzetelna Firma pod patronatem KRD.