Biedronka przyjazna dla środowiska. Ma gwiazdkę za redukcję CO2

Sieć Biedronka w ciągu czterech lat zredukowała emisję CO2 o 20% podejmując działania związane m.in. ze zmniejszeniem zużycia energii, zmniejszeniem zużycia paliw ciekłych, częściową wymianą floty ciągników i z wprowadzeniem systemu backhaulingu. Zaowocowało to przyznaniem pierwszej gwiazdki w ramach prośrodowiskowego programu Lean&Green, czyli inicjatywy na rzecz ograniczania emisji dwutlenku węgla

– Konsekwentnie wprowadzamy kolejne rozwiązania, mające na celu zniwelowanie naszego wpływu na środowisko, a jednym z obszarów są działania w logistyce oraz centrach dystrybucyjnych. Zgodnie z naszą strategia w obszarze zmian klimatu w ciągu ostatnich pięciu lat prawie o połowę obniżyliśmy naszą emisję dwutlenku węgla pochodzącą z działania organizacji. Nagroda dla Biedronki to również nagroda dla środowiska – mówi Agnieszka Koc, dyrektor ochrony środowiska w sieci Biedronka.

Biedronka, w związku z osiągnieciem wyznaczonych celów redukcji emisji CO2 [Cele zrealizowano i zmierzono zgodnie z normą EN 16258, czyli metodyką szacowania i raportowania zużycia energii oraz emisji gazów cieplarnianych w usługach transportowych (w zakresie przewozu ładunków oraz pasażerów)] dołącza do grona 150 europejskich firm wyróżnionych pierwszą gwiazdką programu Lean&Green. Nagroda została wręczona przedstawicielom sieci podczas gali, która odbyła się 4 października br. w Warszawie.

– Logistyka to swoisty krwiobieg Biedronki, zapewniający skuteczne funkcjonowanie naszych sklepów i codzienne dostarczanie klientom świeżych produktów. Zdajemy sobie sprawę ze skali naszej działalności, dlatego podejmujemy zdecydowane działania, by redukować naszą emisję dwutlenku węgla. Teraz zostaliśmy docenieni za te działania zdobywając pierwszą gwiazdkę w programie Lean&Green – mówi Wojciech Józefowski, dyrektor logistyki sieci Biedronka.

Biedronka podkreśla, że jako największa sieć handlowa w Polsce, realizująca przyjętą strategię zrównoważonego rozwoju i poszanowania środowiska naturalnego dąży do jak najskuteczniejszego organizowania swojego łańcucha dostaw np. poprzez wdrożenie systemu backhaulingu. Termin ten używany jest w odniesieniu do zabierania przez samochód dostawczy ładunków od producentów i dystrybutorów do centrów dystrybucyjnych w drodze powrotnej po zrealizowaniu dostawy do sklepu.

W ramach tego systemu samochody dostawcze Biedronki w 2021 roku przewiozły 1,7 miliona palet, redukując przy tym liczbę przebytych kilometrów o blisko 6,7 miliona. Pozwoliło to uniknąć emisji 5,7 tysiąca ton CO2 do atmosfery.

Sieć logistyczna Biedronki to jeden z największych i najbardziej rozbudowanych w Polsce systemów transportowych. Tabor samochodowy na koniec września 2022 r. obejmował prawie 1600 naczep oraz 200 specjalistycznych samochodów-chłodni. W 2021 roku pojazdy dostawcze Biedronki przejechały łącznie 170 milionów kilometrów, czyli średnio 14 milionów kilometrów w miesiącu.

27 września br. uroczyście otwarte zostało 17-te centrum dystrybucyjne Biedronki w Stawigudzie koło Olsztyna. Otwarcie magazynu w tej części kraju pozwoli na redukcję średniego dystansu pokonywanego w trakcie dostaw do obsługiwanych sklepów o ponad 30%.

Lean&Green to działająca w 14 krajach Europy i w Kanadzie społeczność na rzecz zrównoważonej logistyki, będąca jednocześnie platformą do współpracy i wymiany doświadczeń. Nadrzędnym celem uczestnictwa w tej inicjatywie jest ograniczenie emisji dwutlenku węgla w transporcie i magazynowaniu przy jednoczesnym zwiększeniu wydajności łańcuchów dostaw. Do tej pory do tego projektu włączyło się ponad 600 firm z różnych krajów. Sieć Biedronka należy do programu Lean&Green Polska od 2020 r.