Prezes PKN Orlen: Nie mamy nadmiarowych zysków; w 2023 r. zainwestujemy 24 mld zł

Warszawa, 04.10.2022 (ISBnews) – W przypadku PKN Orlen nie pojawiły się nadmiarowe zyski, które podlegałyby opodatkowaniu planowaną nową daniną, uważa prezes koncernu Daniel Obajtek. Zapowiedział również, że PKN Orlen planuje wydać 24 mld zł na inwestycje w 2023 roku.

“W 2016 roku przychód Orlenu 80 mld zł, zysk brutto 8,7%. W 2022 pierwszym półroczu przychód 104 mld zł, zysk brutto ok. 8%. W związku z tym jak można mówić o nadmiarowym zysku w przypadku Orlenu?” – powiedział Obajtek w rozmowie z RMF FM.

“Te firmy, które mają nadmiarowe zyski powinny być w tym zakresie opodatkowane. Jeśli jakakolwiek firma wykorzystuje sytuację na rynku, powinna być opodatkowana od nadmiarowych zysków” – dodał prezes.

Obajtek zapowiedział, że według szacunków koncernu, PKN Orlen wpłaci w tym roku do budżetu państwa w daninach ok. 44 mld zł.

“Również wypłacamy dywidendę, w tym roku wypłaciliśmy 1,5 mld zł. Ale też inwestujemy ok. 15 mld zł w energetykę niskoemisyjną, rozwój detalu, rozwój petrochemii, modernizację petrochemii, nawet inwestujemy w kwestię biometanownii – wskazał.

Podkreślił, że w przyszłym roku PKN Orlen planuje też wydać 24 mld zł na inwestycje.

“Przez 5 lat wydaliśmy na inwestycje 40 mld zł, a Orlen osiągnął zysku 30 mld zł. Inwestujemy w Polaków” – podsumował prezes.

Rząd zapowiada wprowadzenie podatku od nadmiarowych zysków spółek za 2022 rok, a pozyskane w ten sposób środki chce przeznaczyć na wsparcie odbiorców energii i złagodzić skutki wzrostu cen. Wpływy z tego tytułu szacowane są na 13,5 mld zł. Według doniesień “Rzeczpospolitej”, podatek od nadmiarowych zysków miałby objąć nie tylko spółki energetyczne – o czym była mowa na początku dyskusji nad podatkiem – ale wszystkie firmy – włącznie z prywatnymi – zatrudniające powyżej 250 osób. Jednocześnie minister rozwoju i technologii Waldemar Buda zapewniał, że w sprawie tego podatku nic nie jest jeszcze przesądzone.

Grupa PKN Orlen zarządza sześcioma rafineriami w Polsce, Czechach i na Litwie, prowadzi też działalność wydobywczą w Polsce i w Kanadzie. Jej skonsolidowane przychody ze sprzedaży sięgnęły 131,5 mld zł w 2021 r. Spółka jest notowana na GPW od 1999 r.

(ISBnews)