PGE sprzedaje węgiel przedsiębiorcom. Minimalny limit to 25 ton

płonący węgiel

PGE rozpoczęła sprzedaż węgla dla przedsiębiorców i instytucji. Jest to węgiel importowany z Kolumbii, sprowadzany statkami i przesiewany w polskich portach. Zdaniem prezesa PGE Wojciecha Dąbrowskiego, ten węgiel jest najbardziej parametrami zbliżony do tego, który przed lutym 2022 Polska sprowadzała ze wschodu

– Dzisiaj sprowadzamy miał węglowy statkami i na miejscu w polskich portach przesiewamy go. Oddzielamy groszek, a frakcję miałów będziemy spalali w naszych elektrociepłowniach i u naszych klientów – mówił Wojciech Dąbrowski, prezes Polskiej Grupy Energetycznej (PGE).

Polska Grupa Energetyczna zamierza sprowadzić do Polski, do końca kwietnia przyszłego roku, 10 mln ton węgla. W tej ilości, zawartość groszku w miale, wynosi ok 30-40%, co oznacza, że do klientów indywidualnych trafi ok. 3 mln ton ekogroszku.

To właśnie ten węgiel od 28 września mogą kupować klienci instytucjonalni (np. szpitale, szkoły, ośrodki zdrowia, domy pomocy społecznej), przedsiębiorcy, którzy w swojej działalności zawodowej wykorzystują węgiel (w tym gospodarstwa rolne lub gospodarstwa ogrodnicze) oraz pośredniczące podmioty węglowe.

Cena węgla opałowego typu ekogroszek/groszek lub orzech wynosi ok. 2100 zł netto plus VAT plus akcyza dla podmiotów nieobjętych zwolnieniem. Natomiast cena węgla typu miał energetyczny to ok. 1700 zł netto plus VAT plus akcyza dla podmiotów nieobjętych zwolnieniem.

Niestety, nie ma możliwości złożenia zamówienia drogą telefoniczną, ale została uruchomiona dedykowana do tej sprzedaży infolinia. Co ważne, sprzedaż węgla jest uzależniona od podpisania umowy z PGE. Umowa jest wprawdzie wysyłana na adres mailowy, ale odesłać można ją tylko wydrukowaną i podpisaną.

PGE uprzedza, że tylko sprzedaje węgiel, natomiast jego transport jest po stronie odbiorcy. Minimalny wolumen dostawy wynosi około 25 ton i wielokrotność tej ilości.

Dodatkową opcją, jest rejestracja spółek komunalnych jako pośredniczących podmiotów węglowych upoważnionych do zakupu i sprzedaży węgla mieszkańcom gminy.

-Zwracam się do wszystkich wójtów, starostów, aby spółki komunalne działające na Państwa terenie rejestrowały się jako pośredniczący podmiot węglowy. Dzięki temu będą mogły kupować węgiel sprowadzany przez PGE Paliwa i sprzedawać go mieszkańcom Państwa gminy. W ten sposób zapewnią Państwo mieszkańcom możliwość szybkiego zakupu węgla na cele opałowe – mówi prezes PGE.

Niezbędne  informacje i formularz zamówienia znajdują się na stronie www.gkpge.pl/zakup-wegla.