Biogen świętuje sukces leku na chorobę Alzheimera

Niespodziewany sukces badań klinicznych III fazy eksperymentalnego leku na chorobę Alzheimera zwiększył jednego dnia kapitalizację rynkową Biogen o ponad 10 mld dol. Akcje jego japońskiego partnera wzrosły o 17% osiągając maksimum dziennego wzrostu notowań na giełdzie w Tokio

Wyniki badań mogą oznaczać, że znaleziono sposób na pokonanie jednej z najgroźniejszych chorób obecnego stulecia, po dekadach niepowodzeń klinicznych. Choroba Alzheimera jest schorzeniem przewlekłym, postępującą chorobą neurodegeneracyjną, zwykle występującą po 65. roku życia. Prowadzi do otępienia mózgowego, czyli utraty pamięci, uczenia, myślenia spójnego. Stanowi ponad 60% przypadków chorób otępiennych. Prawdopodobnie dziedziczone są skłonności do niej poprzez uszkodzenia dwóch genów. Przykładem jest sławny szwedzki pisarz Henning Mankell, który zmarł na chorobę Alzheimera, podobnie jak jego ojciec i wuj.

Akcje Biogenu na giełdzie NAsdaq wzrosły po tej informacji o ponad 40% przekraczając 280 dol., co pozwoliło odrobić wszystkie tegoroczne spadki notowań. Akcje japońskiej Eisai podskoczyły o 17%  osiągając dzienny limit wzrostu w Tokio. Co ciekawe akcje rywali konsorcjum Biogen-Eisai, koncernów Eli Lilly i Roche, także wzrosły o 6-7%. Obie firmy ogłosiły niedawno, iż wewnętrzne badania ich leków na Alzheimera pozwalają na rozpoczęcie testów klinicznych fazy II/III. Roche bada gantenerumab działający na podobnych zasadach co lecanemab, zaś Eli Lilly – donanemab.

Tymczasem eksperymentalny lek Biogen i Eisai, lecanemab jest lekiem zachowawczym. Pozwolił on na spowolnienie postępów choroby o 27% badanych w porównaniu z grupą placebo. Badanie było wykonywane na dużej grupie pacjentów, we wczesnych stadiach choroby Alzheimera.

Zapytywani przez agencje Reuters analitycy byli zgodni, że wyniki testów III fazy stanowią wielki sukces w walce z chorobą Alzheimera. „Nie wydaje się aby wyniki były zbyt dwuznaczne”- powiedział analityk Baird Brian Skorney, z kolei analityk BMO Evan Seigerman nazwał te dane „jednoznacznym zwycięstwem” dla pacjentów Biogen.

Lecanemab działa na tzw. płytkę beta-amyloidową, toksyczne złogi białkowe. Ich odkładanie jest  kluczowe dla postępów choroby zaś próby ich likwidacji przy pomocy leków różnego typu, dotąd zawsze kończyły się niepowiedzeniem. Jednak w zeszłym roku amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków FDA odrzuciła Aduhelm – inny lek Biogen, który miał usuwać płytkę beta-amyloidową. Uczyniła tak mimo pozytywnej rekomendacji  ekspertów zewnętrznych.

Co ciekawe, bardzo wysokie wzrosty zanotowały ostatnio dwie mniejsze firmy opracowujące eksperymentalne leki na chorobę Alzheimera. Prothena Corporation zyskała 64%, podczas gdy akcje Acumen Pharmaceuticals wzrosły o 61%. Analitycy zastanawiają się jednak czy wzrost ten nie ma charakteru spekulacyjnego.