Ruszył jubileuszowy Międzynarodowy Salon Przemysłu Obronnego

30. Międzynarodowy Salon Przemysłu Obronnego (MSPO) rozpoczął się w Kielcach. Trzecie duże europejskie targi branży zbrojeniowej tym razem zgromadziły 600 wystawców z 33 krajów

W Targach uczestniczy także 40 delegacji zagranicznych m.in. z USA, Włoch, Korei Południowej, Niemiec, Szwecji i Wlk. Brytanii.  W  ich składzie znajdują się przedstawiciele resortów obrony, biznesu zbrojeniowego oraz oficerowie poszczególnych rodzajów sił zbrojnych. MSPO 2022 to obecnie jedyne takie targi w Europie Środkowej i trzecie wielkie targi w Europie po paryskich (Eurosatory) i londyńskich (Farnborough).

W obecnym roku wiodącymi wystawcami są firmy z Turcji. W czasie MSPO planowana jest Narodowa Wystawa Turcji, na której zaprezentuje się 27 firm z tego kraju, w tym firma Bayrakar, której bezzałogowy system bojowy Bayraktar TB2 został zakupiony przez Siły Zbrojne RP.

Widoczna jest także obecność firm koreańskich, które przedstawiają uzbrojenie zakupione już przez polskie Ministerstwo Obrony Narodowej: armato haubice K9, samolotu szkolno-bojowe z możliwościami bojowymi FA-50 oraz czołgi K2. Swoją ofertę przedstawiają też największe koncerny zbrojeniowe z USA m.in. Lockheed Martin, Boeing i Raytheon oraz euro koncerny branży zbrojeniowej jak Rheinmetall, Airbus Helicopters, Leonardo i Kongsberg.

W trakcie MSPO 2022 odbędzie się szereg imprez towarzyszących o tematyce dotyczącej bieżących problemów bezpieczeństwa oraz branży zbrojeniowej, jak Ogólnopolska Konferencja Naukowa „Konsekwencje wojny na Ukrainie dla polskiego przemysłu obronnego i jego zaplecza badawczo-rozwojowego”, Politechniki Świętokrzyskiej wraz z IBM Polska „Cyfrowa transformacja w przemyśle zbrojeniowym”, panele: Centrum Badań nad Bezpieczeństwem („Federacja Rosyjska wobec politycznych i gospodarczych skutków sankcji”), Akademickiego Centrum Bezpieczeństwa („Dezinformacja jako współczesne narzędzie walki”) oraz seminaria: WAT („Trendy i przykłady najnowszych rozwiązań w technologii produkcji przyrostowej i ubytkowej w kontekście branży militarnej”)oraz MRiT („Możliwości współpracy z armią amerykańską”, „Kontrola obrotu z zagranicą towarami o znaczeniu strategicznymi”). W trakcie Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego zostaną także podpisane istotne dla polskiej branży zbrojeniowej umowy m.in. kontrakt na dostawę kilkuset rakiet przeciwlotniczych krótkiego zasięgu Piorun wraz z mechanizmami startowymi do Estonii.