KGHM Polska Miedź ma umowę ws. SMR z rumuńską Nuclearelectrica

KGHM Polska Miedź zawarła porozumienie z rumuńską Nuclearelectrica dotyczące procesu wdrażania małych reaktorów modułowych (SMR) – poinformowała agencja ISBnews

Dokument wyznacza ramy współpracy KGHM z partnerem i ma duże znaczenie na polu współdziałania między Polską a Rumunią w dziedzinie energetyki jądrowej. Współpraca powinna przyspieszyć rozwój energetyki jądrowej w oparciu o SMR w obu krajach, poinformowały spółki.

– Rok temu zapowiadaliśmy wejście w technologię SMR i nie rzucamy słów na wiatr. Od tego czasu nawiązaliśmy współpracę z NuScale, zrobiliśmy formalny krok składając wniosek do Polskiej Agencji Atomistyki; ten wniosek jest cały czas uzupełniany. Ściągnęliśmy specjalistów energetyki jądrowej z różnych części Polski i świata. Dziś spotykamy się z okazji nawiązania współpracy z Nuclearelectrica – powiedział prezes KGHM Marcin Chludziński podczas konferencji prasowej.

– Potrzebujemy współpracy z krajami, które na tę technologię stawiają. Trzeba się uczyć od tych, którzy mają już te kroki za sobą – dodał prezes.

W kwietniu KGHM Polska Miedź podała, że inicjuje współpracę z rumuńską spółką energetyki jądrowej Nuclearelectrica. W lutym KGHM podpisał umowę z NuScale Power w sprawie rozpoczęcia prac nad wdrożeniem SMR w Polsce. KGHM liczy na uruchomienie pierwszych reaktorów do 2029 roku. KGHM Polska Miedź posiada szerokie portfolio projektów eksploracyjnych, rozwojowych i produkcyjnych w Polsce, Niemczech, Kanadzie, Chile i USA. Spółka jest notowana na GPW od 1997 r. W 2021 r. miała 29,8 mld zł skonsolidowanych przychodów.