Rekordowa kara nałożona na Instagram

Irlandzki organ ochrony danych nałożył na Instagram rekordową grzywnę wynoszącą 405 mln euro. Powodem były luki w zabezpieczeniach danych dzieci, których w firmie nie załatano. Instagram planuje odwołać się od tego orzeczenia

„Podjęliśmy ostateczną decyzję w zeszły piątek i zawiera ona grzywnę w wysokości 405 mln euro” – powiedział rzecznik irlandzkiego komisarza ds. ochrony danych (DPC). Jak dodał, szczegółowe uzasadnienie tej decyzji  zostanie opublikowane po 11 września.

Kara jest następstwem dochodzenia, jakie irlandzki regulator ochrony danych przeprowadził w sprawie Instagramu. Rozpoczęło się ono jeszcze w 2020 r. i skoncentrowało na dzieciach w wieku od 13 do 17 lat, którym zezwolono na prowadzenie kont związanych z działalnością gospodarczą. Ułatwiło to publikację adresu e-mail oraz numeru telefonu takiego użytkownika.

Rzecznik spółki macierzystej Instagrama, Meta Platforms, w oświadczeniu przekazanym mediom stwierdził, iż nie zgadza się ze sposobem naliczenia grzywny i dokładnie analizuje decyzję DPC. Będzie się też od niej odwoływał, bowiem Instagram zaktualizował swoje ustawienia ponad rok temu i od tego czasu „udostępnił nowe funkcje, zapewniające nastolatkom bezpieczeństwo i prywatność ich informacji”.

DPC, który występuje jako regulator dla Facebooka, Apple, Google i innych koncernów technologicznych ze względu na umieszczenie ich europejskich biur w Irlandii, wszczął już kilkanaście dochodzeń w sprawie firm Meta, w tym Facebooka i WhatsAppa. W zeszłym roku WhatsApp został ukarany grzywną w rekordowej wysokości 225 mln euro za nieprzestrzeganie unijnych przepisów dotyczących danych, wprowadzonych w życie jeszcze w 2018 r. Orzeczenie w sprawie Instagrama zostanie przez DPC przekazane wszystkim organom regulacyjnym Unii Europejskiej w ramach jednolitego systemu nadzoru wielkich koncernów, podobnie jak wcześniej zostało przekazane postanowienie o wszczęciu śledztwa wraz z uzasadnieniem.