Pioruny polecą do Estonii

Estonia kupi polskie przenośne przeciwlotnicze zestawy rakietowe pzpr Piorun, zostając ich trzecim użytkownikiem na świecie. Prawdopodobne są także kontrakty z innymi państwami NATO. Pioruny sprawdziły się już w trakcie wojny w Ukrainie, gdzie uznano je za najlepsze na świecie przenośne pociski przeciwlotnicze w swojej klasie

Estonia ma zakupić kilkaset – mowa o około 300 – pocisków Piorun i kilkadziesiąt mechanizmów startowych wielokrotnego użytku. Według analitycznego portalu branżowego Defence24.pl umowa ma być podpisana pomiędzy 5 a 9 września. Jak dowiedział się ISBiznes.pl możliwe iż nastąpi to oficjalnie w czasie Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego Kielce 2022. Kontrakt estoński jest dużym sukcesem producenta MESKO.

Największy kontrakt na dostawę przenośnych przeciwlotniczych zestawów rakietowych pzpr Piorun podpisało polskie Ministerstwo Obrony Narodowej. Kosztem 3,5 mld zł zamówiono 600 mechanizmów startowych i 3500 pocisków. Obecnie negocjowany jest aneks do tej umowy rozszerzający zamówienie. Docelowo kilkaset pocisków i zestawów startowych zamówiło USA.

Estonia jest trzecim użytkownikiem pzpr Piorun, po Siłach Zbrojnych RP i ukraińskich Siłach Zbrojnych, którym przekazano dostawę Piorunów liczącą kilkaset rakiet oraz porównywalną liczbę mechanizmów startowych. Polskie pociski przeciwlotnicze udowodniły swoją jakość, zestrzeliwując kilka maszyn rosyjskich: śmigłowiec Ka-52 lub Mi-24, drugi Ka-52, samolot pola walki Su-25 i maszynę wsparcia wojsk lądowych Su-34 oraz dwa bezpilotowce Orłan-10. Są to zestrzały pewne i potwierdzone. Prawdopodobnie Pioruny mają jeszcze na koncie kilka innych maszyn. Według analityków i żołnierzy ukraińskich testujących ostatnio praktycznie przenośne przeciwlotnicze systemy rakietowe różnych producentów, pzpr Piorun jest najlepszym tego typu zestawem w swojej klasie.

Przenośny przeciwlotniczy zestaw rakietowy Piorun, dalekie rozwinięcie wcześniejszej konstrukcji ppzr Grom, został skonstruowany przez konsorcjum WAT, Mesko i CRW Telesystem-Mesko. Zasięg skutecznego strzału rakietą wynosi od 400 do 6500 m, a zestaw zwalcza cele latające na wysokościach od 10 do 4000 m. Prędkość pocisku rakietowego wynosi 560 m/sek. Pocisk, poza tym, że można go wystrzeliwać z ramienia, może być integrowany w systemach przeciwlotniczych. W Polsce są to mobilne systemy Poprad i Pilica. W fazie rozwoju znajduje się nowa wersja Pioruna – Grzmot (Piorun 2), gdzie wprowadzono istotne zmiany zarówno w samym pocisku jak i mechanizmie startowym, zwiększające zasięg i pułap zwalczania celów. Grzmot ma być przeznaczony dla mobilnych systemów przeciwlotniczych.