Lagarde: zjawiska klimatyczne napędzają inflację

Europejski Bank Centralny (ECB) musi brać pod uwagę zmiany klimatyczne przy podejmowaniu decyzji, ponieważ mają one wyraźny wpływ na ekonomię, zwłaszcza na inflację – powiedziała Christine Lagarde, kierująca Europejskim Bankiem Centralnym

Lagarde udzieliła wywiadu Madame Figaro dodatkowi Le Figaro – prestiżowej gazety francuskiej, powiązanej z biznesem. – Jeżeli na całym świecie wystąpi coraz więcej katastrof klimatycznych, susz i głodu, będą miały konsekwencje dla cen, składek ubezpieczeniowych i sektora finansowego. I musimy wziąć to pod uwagę – powiedziała Christine Lagarde w rozmowie z Madame Figaro.

Jak dodała, może sobie wyobrazić, że dość szybko różne standardy środowiskowe, społeczne i rządowe zostaną ujednolicone i zaostrzone. Jej zdaniem zjawiska klimatyczne, które są widoczne na świecie już mają destrukcyjny wpływ na gospodarkę wielu krajów napędzając inflację w stopniu istotnym. Stwierdzenia Lagarde prawdopodobnie dotyczyły bezpośrednio Unii Europejskiej, ale nie jest ona pierwszym przedstawicielem rządowych struktur bankowo-finansowych, którzy mówią o wpływie Globalnego Ocieplenia na gospodarkę, zarówno lokalną jak i globalną. Tydzień temu Jerome Powell, szef Rezerwy Federalnej (FED) oświadczył, że prognozy ekonomiczne „mogą być obarczone bardzo dużym marginesem błędu jeśli nie uwzględnią tego co dzieje się ze zjawiskami klimatycznymi. Zmiany klimatu są faktem i trzeba zawsze o nich pamiętać” – dodał.