Są już szczepionki na najnowsze warianty Omicrona

Pfizer i partner koncernu – firma BioNTechSE – wystąpiły do Agencji ds. Żywności i leków (FDA) agendy rządu USA o wydanie zezwolenia na dopuszczenie do terapii ich zmodyfikowanej szczepionki mRNA na wszystkie, łącznie z najnowszymi, warianty szczepu Omicron wirusa Sars-CoV-2, wywołującego COVID-19

Swoją szczepionkę mRNA zmodyfikowała także Moderna. Obie firmy wystąpiły także o zezwolenie do europejskiego organu nadzoru – EMA, o dopuszczenie tych szczepionek do terapii na terenie Unii Europejskiej. Zarówno Pfizer/ BioNTechSE jak i Moderna ogłosiły, że po wydaniu przez FDA i EMA dopuszczenia do terapii będą miały dawki szczepionki gotowe do wysyłki.

Wniosek do FDA, podobnie jak do EMA, dotyczył tak zwanej szczepionki biwalentnej zawierającej dominujące warianty BA.4/BA.5 wirusa Sars-CoV-2 wraz z oryginalnymi szczepami. Przeznaczony jest dla dzieci w wieku 12 lat i osób dorosłych.

Pfizer ogłosił, że jest gotowy rozpocząć dostawy we wrześniu w ramach umowy o wartości 3,2 mld dol. zawartej z rządem USA na 105 milionów dawek, w tym dostosowanych do zapobiegania COVID-19 spowodowanym przez warianty B.4.x i B.5.x szczepu Omicron.

Po szybkim zwiększeniu produkcji jesteśmy w stanie natychmiast rozpocząć dystrybucję biwalentnych boosterów przeciw wariantom Omicron BA.4/BA.5, jeśli będziemy do tego uprawnieni – stwierdził  w oświadczeniu dyrektor generalny firmy Pfizer, Albert Bourla. Kraje Europy i kontynentu amerykańskiego, w tym Wielka Brytania, Stany Zjednoczone, Kanada i członkowie UE, przygotowują się do kampanii szczepień jesienią, aby uchronić się przed przyszłymi wzrostami zachorowań. Wielka Brytania stała się pierwszym krajem, który dopuścił do dystrybucji biwalentną szczepionkę wyprodukowaną przez Moderna w zeszłym tygodniu, obecnie takie samo zezwolenie ma otrzymać szczepionka Pfizer/ BioNTechSE.