Mikrofalówki pod lupą Inspekcji Handlowej. Czy są bezpieczne?

Internet

Inspekcja Handlowa sprawdziła bezpieczeństwo 21 modeli mikrofalówek np. czy odpowiednio są osłonięte części pod napięciem oraz czy producenci prawidłowo oznaczają sprzęt

Dobre wiadomości są takie, że wszystkie przebadane modele mikrofalówek są bezpieczne dla użytkowników. Inspekcja zakwestionowała cztery modele ze względów formalnych. Brakowało np. ostrzeżeń dotyczących konserwacji i korzystania z urządzenia lub mikrofalówki nie posiadały instrukcji w języku polskim.

Kontrola została przeprowadzona w I półr. 2022 r. prze 8 wojewódzkich inspektoratów Inspekcji Handlowej (Białystok, Gdańsk, Kielce, Lublin, Olsztyn, Szczecin, Warszawa, Wrocław). Celem byłą ocena czy udostępniane na rynku kuchenki mikrofalowe spełniają wymagania określone w rozporządzeniu Ministra Rozwoju z dnia 2 czerwca 2016 r. w sprawie wymagań dla sprzętu elektrycznego oraz czy zostały spełnione obowiązki wynikające z ustawy z dnia 13 kwietnia 2016 r. o systemach oceny zgodności i nadzoru rynku .

W raporcie Inspekcji Handlowej czytamy, że kontrolą objęto 18 przedsiębiorców i łącznie skontrolowano 21 wyrobów: 13 z Chin , 1 z Malezji, 3 pochodziły z innych krajów UE (Czechy, Niemcy, Włochy), 2 z Polski, natomiast w 2 przypadkach nie ustalono kraju pochodzenia.

Wyniki kontroli pokazały, że nieprawidłowości formalne, jak brak odpowiednio sporządzonej deklaracji zgodności, brak ostrzeżeń, które powinny zostać zawarte w instrukcji czy brak instrukcji w języku polskim, nie przekładają się wprost na wady konstrukcyjne. Wszystkie kuchenki mikrofalowe zakwestionowane pod względem formalnym, okazały się być prawidłowo skonstruowane.

Inspekcja Handlowa podkreśla jednak, zarówno producenci, jak i importerzy czy dystrybutorzy powinni zwracać większą uwagę na ciążące na nich obowiązki związane z udostępnianiem produktów na rynku. Brak odpowiednich informacji czy instrukcji obsługi w języku polskim może bowiem spowodować niewłaściwe użytkowanie i zwiększa ryzyko wystąpienia negatywnych wydarzeń.

Inspektorzy Inspekcji Handlowej w przypadku kuchenek mikrofalowych, gdzie stwierdzono niezgodności formalne, wystąpili do przedsiębiorców o podjęcie dobrowolnych działań naprawczych . – – We wszystkich przypadkach przedsiębiorcy podjęli dobrowolne działania naprawcze i przekazali dowody ich podjęcia do poszczególnych inspektoratów – czytamy w raporcie IH.

PORADY DLA KONSUMENTÓW

Kupując kuchenkę mikrofalową zapoznaj się z jej specyfikacją. Sprawdź czy na wyrobie znajdują się podstawowe informację, tj. dane identyfikujące producenta i importera (jeśli wyrób sprowadzono spoza terytorium Unii Europejskiej). Pozwala to na ustalenie podmiotu gospodarczego odpowiedzialnego za wyrób. Także na produkcie powinny znajdować się dane umożliwiające jego identyfikację, czyli nazwa, model lub określenie typu, serii.

Ponadto do każdej kuchenki mikrofalowej powinna zostać dołączona instrukcja w języku polskim oraz informacje dotyczące bezpiecznego użytkowania, co zapewni prawidłowe eksploatowanie wyrobu. Sprawdź czy na kuchence mikrofalowej znajduje się oznakowanie CE: Znak ten pozwala domniemywać zgodność danego wyrobu z obowiązującymi przepisami i wymaganiami technicznymi. Oznacza, że producent przeprowadził odpowiednią procedurę oceny zgodności, tj. że dany model został sprawdzony w zakresie spełniania odpowiednich parametrów europejskich norm zharmonizowanych.