Carlsberg Group wznawia produkcję na Ukrainie, którą zawiesił po ataku Rosji na naszego wschodniego sąsiada. Dzięki temu podwyższa też całoroczne prognozy wyników finansowych. Polska branża optymistycznie patrzy na ten ruch
– W trudnej sytuacji branży każda pozytywna informacja o tym, że coś wraca do normy jest optymistyczna i bardzo potrzebna. Wojna na Ukrainie wywołała bowiem reperkusje nie tylko bezpośrednio, ale też pośrednio dla branży w Polsce takie jak m.in. wzrost kosztów czy utrudnienia w dostępie do surowców – mówi serwisowi ISBiznes.pl Bartłomiej Morzycki, dyrektor generalny Związku Pracodawców Przemysłu Piwowarskiego Browary Polskie.
– Jednak trzeba zaznaczyć, że do normalności i do powrotu do sytuacji sprzed wojny jest jeszcze daleka droga dla branży – dodaje.
Powody kurczenia się polskiego rynku piwa coraz trudniej zliczyć na placach jednej ręki. Od kilku lat browarnicy wskazują na ogromną presję rosnących kosztów – energii, opakowań, surowców i pracy. Od 2020 r. branża doświadczyła dwóch 10-proc. podwyżek podatku akcyzowego. Kolejne podwyżki akcyzy zapisano w ustawie na następne 5 lat. Piętno na sprzedaży piwa odcisnęła też pandemia, w postaci zamkniętej gastronomii i odwołanych wydarzeń. Ciosów nie uniknęły również sklepy małoformatowe, w których Polacy zaopatrują się w piwo najchętniej. Skutki są druzgocące – największy od 10 lat spadek wolumenowy i pierwszy od 2017 r. spadek wartościowy rynku piwa.
Dane opublikowane w 2021 r. przez Państwową Agencję Rozwiązywania Problemów Alkoholowych (PARPA), wskazały na znaczący spadek konsumpcji piwa. W 2020 r. osiągnęła ona poziom 93,6 litra na jednego mieszkańca, czyli wartość najniższą od 10 lat. Wyliczenia NielsenIQ potwierdziły spadkowe tendencje. W 2021 r. wolumen piwa skurczył się o ponad 4 proc., co oznacza, że z rynku zniknął ponad milion hektolitrów tego napoju. Względem rekordowego 2018 roku ta strata jest jeszcze mocniej widoczna wynosząc aż 5 mln hl, czyli inaczej mówiąc – 1 mld sprzedanych butelek piwa mniej.
Grupa Carlsberg podwyższa prognozy na 2022 r.
Dzięki dobrym wynikom biznesowym od początku 2022 roku, w tym m.in. w lipcu oraz osiągnięciu stałego poziomu działalności na Ukrainie, Grupa Carlsberg zdecydowała się zaktualizować całoroczną prognozę na 2022 r.
– Na Ukrainie zawiesiliśmy produkcję zaraz po wybuchu wojny. Biorąc pod uwagę nadzwyczajny charakter sytuacji, 21 kwietnia ogłosiliśmy zmianę podejścia księgowego do ukraińskiego rynku w taki sposób, że wszelkie wolumeny i przychody wygenerowane na Ukrainie zostaną uwzględnione w danych regionalnych, zaś związany z nimi wynik operacyjny będzie wykazywany w pozycjach specjalnych, aż do przywrócenia stałego poziomu działalności operacyjnej – informuje grupa Carlsberg.
– Nasi ukraińscy koledzy wykazali się niesamowitą siłą i odpornością, wykonując nieprzeciętny wysiłek podczas radzenia sobie zarówno z kryzysem humanitarnym, jak i ogromnymi wyzwaniami biznesowymi od czasu wybuchu wojny. Zgodnie z ich zaleceniami przyspieszyliśmy produkcję w dwóch z trzech naszych browarów w kwietniu i maju, a pod koniec czerwca, przywróciliśmy produkcję także w trzecim browarze. W konsekwencji, w związku z przywróceniem stałego poziomu działalności, całoroczny wynik operacyjny na Ukrainie zostanie uwzględniony w zysku operacyjnym – podano w komunikacie.
Grupa Carlsberg osiągnęła lepsze niż oczekiwano wyniki biznesowe, w szczególności w wyniku silnego ożywienia w handlu na rynkach europejskich oraz w wyniku dobrych wyników na rynkach azjatyckich. To z nawiązką zrównoważyło rosnącą presję na koszty surowców i energii w pierwszym półroczu 2022 r.
Zaktualizowana prognoza całoroczna na 2022 r. obejmująca Ukrainę zakłada: wysoki jednocyfrowy procentowy wzrost organiczny zysku operacyjnego.
– Nowa prognoza zastępuje poprzednie wytyczne z 21 kwietnia 2022 r. dotyczące organicznego rozwoju zysku operacyjnego na poziomie od -5% do +2% (lub od -1% do +7%, przy całkowitym wyłączeniu działalności ukraińskiej w latach 2021 i 2022) – podaje Carlsberg Group. Sprawozdanie finansowe za I półrocze 2022 r. Carlsberg Group ma zostać opublikowane 17 sierpnia.