Bank Pekao: FED podwyższa stopy o 75 pb i czeka na nowe dane

Zgodnie z oczekiwaniami, Federalny Komitet Otwartego Rynku (FOMC) zdecydował o podniesieniu stóp procentowych Fed o 75 pb. Stopa funduszy federalnych ma zatem kształtować się w przedziale 2,25-2,50

Tym samym Fed w trzech krokach podniósł stopy z zera do maksimum poprzedniego cyklu. To, co poprzednio rozciągnęło się na trzy lata, tym razem zajęło cztery miesiące. Fed nie powiedział jeszcze ostatniego słowa i właśnie ta kwestia zajęła dużą część konferencji prasowej J. Powella.

Co zatem zobaczymy w amerykańskiej polityce pieniężnej po wakacjach? Powell nie wykluczył kolejnego ruchu o 75 pb w górę, ale decyzja o tym zapadnie we wrześniu na podstawie dostępnych wówczas danych. Jednocześnie, ze słów Powella wynika, że Fed jest gotowy do zwolnienia tempa podwyżek stóp, bo udało się osiągnąć pierwszy kamień milowy, tj. dobicie do stopy neutralnej. Fed zamierza teraz uczynić politykę pieniężną restrykcyjną (nie relatywnie, tylko absolutnie). Powell wielokrotnie powoływał się na projekcje z czerwcowego posiedzenia, co oznacza przedział 3-3,5% na koniec tego roku i kontynuację podwyżek stóp w przyszłym roku.

Tym niemniej, do wrześniowego posiedzenia zostało jeszcze dużo czasu (8 tygodni), co oznacza, że FOMC będzie wówczas podejmować decyzje w oparciu o dwa kolejne odczyty inflacji i dwa miesięczne raporty z rynku pracy. Fed woli zostawić rynkom wolną rękę w ocenie napływających danych i jasno komunikować swoją funkcję reakcji. W tym czasie wyceny rynku dotyczące wyniku tego posiedzenia mogą fluktuować pomiędzy 50 a 75 pb i obecnie Fed nie zamierza na to wpływać. 

Drugi z tematów poruszanych na konferencji prasowej to ewentualna recesja w USA – w to Fed nie wierzy i w dalszym ciągu postrzega miękkie lądowanie jako scenariusz bazowy. Tym niemniej, Powell przyznał, że pole manewru tutaj się zawęziło i będzie to trudniej osiągnąć.

Po posiedzeniu główne indeksy giełdowe zyskiwały, dolar tracił grunt, a krzywa dochodowości się wystromiła. Warto jednak pamiętać, że początkowa reakcja na posiedzenie wcale nie musi wyznaczać kierunku dla rynków na kolejne tygodnie. Poprzednio tak nie było i, jak widać na wykresach wielu kluczowych instrumentów, w tym roku nie było punktów zwrotnych.

Indeks S&P500

Źródło: Refinitiv

Kurs dolara (DXY)

Źródło: Refinitiv

Zespół Analiz Banku Pekao