Senat odwołał Rafała Surę z RPP, kandydatury do Rady można składać do 5 VIII

Warszawa, 21.07.2022 (ISBnews) – Senat odwołał Rafała Surę z funkcji członka Rady Polityki Pieniężnej (RPP). Za wnioskiem sejmowej Komisji Budżetu i Finansów o odwołanie Sury głosowało 82 senatorów, 9 było przeciwnych, 7 wstrzymało się od głosu. Kandydatury do Rady Polityki Pieniężnej można składać do 5 sierpnia br.

Rezygnacja Sury wpłynęła do marszałka Senatu w poniedziałek. Sura nie przedstawił motywów swojej rezygnacji, nie pojawił się także ani na posiedzeniu senackiej Komisji, ani podczas rozpatrywania wniosku Komisji na posiedzeniu plenarnym. 

“W związku z odwołaniem członka RPP pana Rafała Sury zgodnie z art. 13 ust. 7 ustawy o NBP, Senat powinien dokonać uzupełnienia składu RPP nie później niż w okresie trzech miesięcy od odwołania powołanego przez siebie członka Rady. Wobec powyższego zgodnie z art. 94 ust. 2 pkt 2 regulaminu Senatu, ustalam termin na składanie wniosków ws. powołania członka RPP na kolejną kadencję od dnia 22 lipca 2022 do dnia 5 sierpnia 2022 do godz. 14.00” – poinformował marszałek Senatu Tomasz Grodzki.

“W październiku, najpóźniej do 22 października powinniśmy wybrać nowego członka Rady Polityki Pieniężnej, ale myślę, że będzie to wcześniej” – dodał.   

Senat powołał już w tym roku do RPP Ludwika Koteckiego oraz Przemysława Litwiniuka, którzy zajęli miejsce Eugeniusza Gatnara i Jerzego Kropiwnickiego. Senacka większość zapowiadała wówczas, że w listopadzie Rafała Surę zastąpi Joanna Tyrowicz.

Pytany przez ISBnews przewodniczący senackiej Komisji Budżetu i Finansów Publicznych Kazimierz Kleina czy kandydatką w miejsce Rafała Sury pozostanie zgłaszana kilka miesięcy temu Joanna Tyrowicz, odpowiedział: “Zobaczymy, bo może być tak, że ktoś, kto pół roku temu był zainteresowany kandydowaniem, może zmienić zdanie”.

Rada Polityki Pieniężnej działa obecnie w niepełnym składzie, Sejm nie wybrał dotychczas swoich dwóch przedstawicieli. W lutym na miejsce Grażyny Ancyparowicz i Eryka Łona izbie udało się wybrać jednego członka RPP – Wiesława Janczyka. Druga kandydatka – Gabriela Masłowska w ostatniej chwili zrezygnowała z kandydowania. Nieobsadzone pozostaje również miejsce po Jerzym Żyżyńskim, którego kadencja upłynęła z końcem marca.

W skład RPP wchodzi przewodniczący, którym jest prezes NBP oraz 9 członków powoływanych w równej liczbie przez prezydenta, Sejm i Senat.

Senat powołuje i odwołuje członków RPP bezwzględną większością głosów w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby senatorów.

(ISBnews)