Tygodniowy przegląd informacji z sektora OZE

Warszawa, 04.07.2022 (ISBnews) – Poniżej przedstawiamy przegląd najważniejszych wiadomości z sektora odnawialnych źródeł energii (OZE) z okresu 27 czerwca – 1 lipca.

RYNEK OZE

Offshore: Senat wprowadził poprawki do nowelizacji ustawy o bezpieczeństwie morskim oraz ustawy o obszarach morskich Rzeczypospolitej Polskiej i administracji morskiej, które wskazują jednoznacznie, że regulacje odnoszą się także do części morskiej farmy wiatrowej i ujednolicają terminologię ustawy. Nowelizacja zakłada wprowadzenie systemu certyfikacji w zakresie bezpieczeństwa i ochrony środowiska na poszczególnych etapach budowy morskich farm wiatrowych i urządzeń do wyprowadzania z nich mocy. Nadzór i certyfikację będą wykonywać tzw. uznane organizacje z odpowiednim upoważnieniem. Przepisy regulują zakres wymagań koniecznych do otrzymania odpowiednich certyfikatów.

Ustawa dot. 10H: Rząd zajmie się w przyszłym tygodniu projektem nowelizacji ustawy o inwestycjach w zakresie elektrowni wiatrowych, który zakłada, że nowa elektrownia wiatrowa może być lokowana wyłącznie na podstawie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego (MPZP), a nie – jak dotąd – obszaru wyznaczonego zgodnie z zasadą 10H, poinformował rzecznik rządu Piotr Muller. Głównym założeniem projektu jest utrzymanie podstawowej zasady lokowania nowej elektrowni wiatrowej zgodnie z którą nowa elektrownia wiatrowa mogłaby być lokowana na podstawie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego przy zachowaniu bezwzględnej odległości minimalnej od zabudowań (500 metrów). Obecnie obowiązuje tzw. zasada 10H (tj. nie można lokować elektrowni w promieniu wyznaczonym przez odległość równą dziesięciokrotności całkowitej wysokości projektowanej elektrowni wiatrowej do zabudowy mieszkaniowej).

SPÓŁKI OZE

Shell: Chce rozwijać działające w Krakowie centrum operacji biznesowych – Shell Business Operations (SBO) – w kierunku kolejnych, coraz bardziej wysoko kwalifikowanych rodzajów działalności, z których największy potencjał ma obszar związany z transformacją energetyczną, zgodnie ze strategią stania się biznesem o zerowej emisji netto do 2050 roku, poinformował ISBnews prezes Shell Polska Piotr Kuberka.

Columbus Energy: Chce złożyć prospekt emisyjny jeszcze w wakacje i zdecydował, że przeniesienie notowań do obrotu na rynku głównym GPW odbędzie się bez publicznej oferty akcji, podała spółka. Spółka zawiesiła także negocjacje ws. inwestycji w Columbus z funduszem z USA.

Dom Development: Przyjął strategię zrównoważonego rozwoju DOM 2030, definiującą cele grupy kapitałowej z obszaru ESG, tj. środowiskowego, społecznego oraz ładu korporacyjnego do roku 2030. Zakłada ona m.in. redukcję emisji dwutlenku węgla o 30% w przeliczeniu na lokal w budowie do 2030 r. w porównaniu do 2021 r. oraz spełnienie do tego czasu kryteriów miasta 15-minutowego w 90% projektów, podała spółka. Dom Development zamierza też spełnić 30-proc. parytet płci w zarządzie i radzie nadzorczej.

Tauron Polska Energia: Planuje rozwijać odnawialne źródła energii (OZE) w czterech obszarach, by osiągnąć 1,6 GW mocy zainstalowanej w 2025 r. i 3,7 GW w 2030 r., poinformował ISBnews wiceprezes Patryk Demski. W planach jest m.in. budowa dwóch elektrowni szczytowo-pompowych.

KONTRAKTY I WDROŻENIA

Biedronka: Podpisała z firmą Grow Energy umowę, na podstawie której do końca 2025 roku 2 tysiące sklepów sieci zostanie wyposażone w efektywne instalacje fotowoltaiczne. Dzięki tej inwestycji sieć ograniczy wykorzystanie energii ze źródeł konwencjonalnych, podała sieć.

RWE: Rozpoczyna budowę i montaż turbin wiatrowych na 17. farmie wiatrowej w Polsce – farmie Żnin o mocy 48 MW, podała spółka. Uruchomienie farmy jest planowane w IV kwartale 2023 r.

PGE: PGE Energia Odnawialna podpisała umowy na budowę czterech farm fotowoltaicznych, które powstaną na Mazowszu i Podlasiu, o łącznej mocy 25 MW, podało PGE.

RWE: Wybrała Siemens Gamesa jako preferowanego dostawcę dla projektu F.E.W. Baltic II. Morska farma wiatrowa o mocy 350 MW ma wykorzystywać 25 morskich turbin wiatrowych SG 14-236 DD produkcji Siemens Gamesa, podało RWE. Współpraca obejmuje także umowę serwisową. W zależności od ostatecznej decyzji inwestycyjnej, prace budowlane mogłyby rozpocząć się w 2024 roku, podkreślono.

ING: Wybrał zwycięzców pierwszej edycji konkursu skierowanego do młodych naukowców i startupów na najlepsze rozwiązania dotyczące obszaru czystej energii. Zwycięskie projekty otrzymały łącznie 1 mln zł na dalszy rozwój, podał bank. Agencja ISBnews jest patronem medialnym programu grantowego.

Grupa Famur: Projekt Solartechnik (PST) – spółka z Grupy Famur – pozyska łącznie do 750 mln zł w zamian za portfel 184 MW wybudowanych projektów solarnych, podał Famur. Kupującym jest spółka Spoleto, należąca do międzynarodowego niezależnego producenta energii Alternus Energy Group (Alternus). To jedna z największych wartościowo transakcji w historii branży PV w regionie CEE.

Eaton: W styczniu tego roku wiatraki zaspokajały w szczytowych momentach nawet 35% zapotrzebowania energetycznego Polski, zaś w lutym – prawie 50%. OZE postrzegane są jako wzmocnienie bezpieczeństwa energetycznego i sposób na zmniejszanie emisji CO2. Jednak jak wskazują eksperci firmy Eaton w farmach wiatrowych i słonecznych wykorzystywany jest gaz fluorowy SF6, tysiące razy bardziej szkodliwy niż CO2; kroki Komisji Europejskiej, aby całkowicie zakazać stosowania SF6 są zbyt wolne; łatwiej egzekwować zakaz w nowych projektach niż zachęcać do wymiany już działających urządzeń; dostępne są sprawdzone i opatentowane alternatywy, takie jak technologia próżniowa. "Europa znalazła się w sytuacji, w której promowane i rozwijane jest przechodzenie na odnawialne źródła energii, ale jednocześnie prowadzi to do zwiększania emisji najsilniejszego znanego gazu cieplarnianego" – skomentował product manager w firmie Eaton Mariusz Hudyga.

Data4: Francuski operator i inwestor na europejskim rynku centrów danych, nawiązał współpracę z prywatnymi właścicielami lasów we Francji zmierzającą do sekwestracji całości emisji resztkowych gazów cieplarnianych (GHG) zakresu 1 i 2. Wspólny projekt dotyczy całości działalności DATA4 na terenie Europy w 2021 r., a podejmowane działania zakładają finansowanie projektów uznanych za niskoemisyjne realizowanych w ramach programu Data4Good poświęconemu zrównoważonemu rozwojowi. To także element strategii Grupy DATA4, której celem jest osiągnięcie neutralności węglowej, a przez to przyczynienie się do globalnej redukcji emisji GHG.

Źródła informacji: depesze ISBnews, informacje ze spółek i organizacji

(ISBnews)