Start nowego segmentu działalności grupy Erbud jest coraz bliżej. Dobiegły końca prace w zakładzie w Ostaszewie pod Toruniem i ruszyła instalacja linii produkcyjnej drewnianych obiektów modułowych. Start produkcji planowany jest na początek 2023 r.
MOD21 – pod taką marką Erbud zamierza sprzedawać obiekty z nowej linii produkcyjnej. Spółka planuje realizację dużych budowli z obiektów modułowych z drewna – hoteli, biurowców, akademików, szpitali, budynków użyteczności publicznej. Moduły powstaną w zakładzie w Ostaszewie, który pełną moc produkcyjną zamierza osiągnąć w 2026 r. i produkować ok. 100 tys. m2 powierzchni całkowitej modułów rocznie.
Zgodnie z założeniami nowy segment ma wypracować około 650 mln zł przychodów, z rentownością 5-8% w 2026 r. Plan na 2023 r. zakłada wyprodukowanie i sprzedaż modułów o ok. 30 tys. m2 powierzchni całkowitej.
W zakładzie w Ostaszewie o powierzchni 22 tys. m2 ma spełniać wysokie standardy ekologiczne, a docelowo być neutralnym energetycznie i zeroemisyjnym. Obecnie rozpoczął się montaż linii produkcyjnej, dostarczanej przez niemiecką firmę Weinmann, światowego lidera w segmencie wyposażenia zakładów produkcji materiałów dla budownictwa prefabrykowanego. Harmonogram zakłada, że montaż sprzętu oraz rozruch zakładu zakończy się jeszcze w 2022 r., co pozwoli z początkiem przyszłego roku rozpocząć produkcję.
Zakład w Ostaszewie docelowo będzie zatrudniać ok. 300 osób. W pierwszym etapie zatrudnienie wyniesie ok. 150 osób. Blisko 20 proc. zespołu MOD21 zostało już zrekrutowanych, a kolejne 100 osób dołączy do zespołu produkcyjnego w październiku.
Oferta w pierwszej kolejności jest adresowana do klientów niemieckich. Wartość tamtejszego rynku obiektów modułowych szacowana jest na ponad 3 mld euro i ma się potroić w ciągu najbliższej dekady. Według danych Niemieckiej Rady Przemysłu Drzewnego (DWHR) w 2050 r. budownictwo modułowe z drewna ma stanowić już połowę rynku budowlanego w Niemczech. Dariusz Grzeszczak, prezes Erbudu podkreśla, że budownictwo modułowe z wykorzystaniem prefabrykatów z materiałów odnawialnych będzie jednym z najdynamiczniej rozwijających się segmentów rynku budowlanego w najbliższych latach.
– Unijny plan zielonej transformacji gospodarki Starego Kontynentu będzie w kolejnych latach motorem napędowym rozwoju nie tylko odnawialnych źródeł energii, ale również produktów i usług o ograniczonym, optymalnie bliskim zeru śladzie węglowym. Budownictwo modułowe z ekologicznych materiałów odnawialnych jest również z tego względu skazane na sukces. Realizacja obiektów w tym modelu jest szybka, efektywna energetycznie, a same obiekty, przy zachowaniu wysokich standardów realizacji, będą trwałe i energooszczędne – komentuje prezes Erbudu.