Warszawa, 04.07.2022 (ISBnews) – Na dłuższy wakacyjny wyjazd, z powodu braku pieniędzy, nie może sobie dziś pozwolić 31% osób wobec 19% w 2021 r., wynika z badania przeprowadzonego przez Quality Watch dla Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor. Na dodatek planujący urlop mają na ten cel mniejszą kwotę niż w zeszłe wakacje.
"Najczęściej wymienianą przyczyną pozostania w wakacje w domu jest zła sytuacja materialna. Właśnie finansami uzasadniło brak planów aż 44% osób. Kolejnym istotnym powodem jest konieczność oszczędzania wynikająca z niepewności jutra. Wskazało na to niemal 20% respondentów. A 10% badanych nie planuje wypoczywać, ponieważ uważają, że okoliczności nie sprzyjają wakacyjnemu nastrojowi. Sytuacja faktycznie jest trudna. Wyliczając po kolei – wzrost cen źródeł energii, inflację i w końcu wojnę, nie da się ukryć, że wpłynęły one na niemal każdy aspekt życia Polaków. Również na plany urlopowe większości z nas, mówi o tym 75% ankietowanych" – powiedział prezes BIG InfoMonitor Sławomir Grzelczak, cytowany w komunikacie.
Z badania Quality Watch dla BIG InfoMonitor wynika, że dłuższy wyjazd wakacyjny planuje w tym roku ponad połowa Polaków (52%). Niemal 15% z nich chce wyjechać nawet więcej niż raz.
"40% turystów dysponuje jednak skromniejszym niż w poprzednim roku budżetem na letni urlop. Dlatego też co piąty zapowiada, że będzie oszczędzał na atrakcjach i jedzeniu, ewentualnie skróci wyjazd" – dodał Grzelczak.
Prezes wskazał również, że grupą, która w tym roku najliczniej wybiera się na wakacje poza domem (63%), są mieszkańcy średnich i dużych miast. Z kolei z aglomeracji ponad połowa deklaruje, że planuje letni wypoczynek. Zaskoczeniem nie są odpowiedzi mieszkańców wsi i małych miasteczek, gdzie do wyjazdu przygotowuje się najmniej, bo 44% badanych.
60% Polaków finansuje swoje urlopy m.in. z regularnych oszczędności, a 44% z bieżących dochodów. Pożyczaniem na ten cel w bankach czy firmach pożyczkowych zainteresowanych jest 1,5%. Prędzej w grę wchodzi pomoc rodziny lub sprzedaż przedmiotów – 2,5% deklaracji, albo przełożenie płatności rachunków – 2%, podano również.
"75% osób na swój najważniejszy w wakacje wyjazd wybiera się do Polski, za granicę pojedzie co czwarty. Jednak uwzględniając również inne planowane w to lato wypady, wygląda na to, że nad Bałtykiem, na Mazurach czy w rodzimych górach będzie wypoczywało 80% osób planujących w tym roku wypoczynek. Największą popularnością będą cieszyć się w kraju prywatne domki i apartamenty. Wybiera się tam ponad 30% respondentów, ale niewiele mniej chętnie rezerwowane są pensjonaty i obiekty agroturystyczne (29%) oraz hotele (28%). Ponad jednej piątej turystów (22%), czyli dokładnie tak samo, jak przed rokiem, w zorganizowaniu urlopu pomogą biura podróży" – zakończono.
Badanie Quality Watch przeprowadzone metodą CAWI (komputerowo wspomagany wywiad internetowy) wśród Polaków w wieku 18+, na próbie reprezentatywnej ze względu na wiek, płeć i wielkość miejsca zamieszkania, 1 055 osób. Termin realizacji: 3-6 czerwca 2022.
(ISBnews)