Tauron: Proces inwestycyjny dla bloku w Łagiszy powinien zacząć się w 2023 r. – wywiad

Warszawa, 27.06.2022 (ISBnews) – Tauron Polska Energia chce, by blok gazowo-parowy w Łagiszy uczestniczył w certyfikacji do rynku mocy jeszcze w tym roku, a proces inwestycyjny powinien rozpocząć się w przyszłym roku, poinformował ISBnews wiceprezes Patryk Demski. Kolejną inwestycją tego rodzaju ma być blok gazowo-parowy w Elektrociepłowni Katowice.

"Widzimy ryzyka związane z inwestycjami w źródła gazowe, ale mamy cztery poduszki bezpieczeństwa, które w tym procesie pozwalają nam spokojnie myśleć. Pierwsza – to zapewnienie dostaw gazu przez operatora systemowego, po drugie – certyfikacja na rynku mocy i wzięcie udziału w aukcji. Po trzecie – wydaje nam się, że na rynku zaburzonych dostaw i połamanych łańcuchów wartości możemy spodziewać się, iż firmy starające się o ten kontrakt, będą rywalizowały na poważnie, co przełoży się na atrakcyjne oferty. Czwarta poduszka związana jest z wydzieleniem źródeł węglowych do NABE" – powiedział Demski w rozmowie z ISBnews.

Podkreślił, że grupa zastępuje istniejące źródła, inwestując w nowoczesne jednostki gazowo-parowe, które są dużo bardziej elastyczne. Jednocześnie rozpatrywanie ceny gazu musi być dziś poparte głęboką analizą średnio- i długoterminową.

"Nie da się abstrahować od tego, że tego typu inwestycje powinny być analizowane w dużo dłuższym horyzoncie inwestycyjnym, niż tylko perspektywa drgającego rynku i wysokich cen gazu. Chociaż zdajemy sobie sprawę z tego, że w związku z wysokim popytem, podaż gazu będzie ograniczona, ale nie hamuje to naszych prac. Mamy nadzieję na pozytywne ich zakończenie" – dodał.

"W tym roku planujemy certyfikację Łagiszy w ramach rynku mocy i chcemy wziąć udział w aukcji pod koniec roku. Proces inwestycyjny to już przyszły rok. Zobaczymy, co nam rynek zaproponuje. Wydaje mi się, że proces inwestycji zajmie trzy do czterech lat" – wskazał wiceprezes.

Perspektywa dla inwestycji w EC Katowice jest dłuższa, dlatego, że wymaga ona kompleksowych analiz i nakładów, które pozwolą na optymalizację pracy całego systemu ciepłowniczego należącego do Taurona.

"Obserwujemy rynek ciepła i przyjrzymy się mu przed decyzją o inwestycji w EC Katowice, mamy na to jeszcze trochę czasu. Będziemy też bogatsi o doświadczenie Łagiszy. Przede wszystkim mamy nadzieję na uspokojenie rynku. Będzie to kluczowe dla tego, byśmy mogli dostarczać ciepło do aglomeracji śląskiej, i nie tylko śląskiej, bo patrzymy szeroko" – podsumował Demski.

Strategia Grupy Tauron na lata 2022-2030 z perspektywą do 2050 r. zakłada m.in. zastąpienie źródeł węglowych nowoczesnymi niskoemisyjnymi jednostkami i ok. 450 MWt nowych przyłączeń ciepłowniczych w okresie 2022-2030.

Tauron Polska Energia jest spółką holdingową w grupie kapitałowej, która zajmuje się wydobyciem węgla, wytwarzaniem, dystrybucją i sprzedażą energii elektrycznej oraz ciepła. Grupa Tauron obejmuje swoim działaniem 18% powierzchni kraju i jest największym dystrybutorem energii w Polsce oraz jednym z największych podmiotów gospodarczych w kraju. W skład grupy wchodzą m.in. Tauron Wydobycie, Tauron Wytwarzanie, Tauron Ekoenergia, Tauron Ciepło, Tauron Dystrybucja, Tauron Sprzedaż oraz Tauron Obsługa Klienta.

Kamila Wajszczuk

(ISBnews)