PROSTO Z RYNKU: RPP nie zaskoczyła, czekamy na EBC

notowania giełdowe

W czwartek rynki finansowe skupiły się na komentowaniu decyzji członków RPP o podwyżce stóp o 75 pkt. bazowych. Wszyscy wyczekują również na to, co zrobi Europejski Bank Centralny (EBC)

Analitycy Banku Ochrony Środowiska skomentowali próby walki z inflacją w następujący sposób:

– Decyzja RPP wpisała się w dotychczasową adaptacyjną regułą działania RPP, zgodnie z którą skala jednostkowej podwyżki stóp jest pochodną skali wzrostu bieżącej inflacji. Rada będzie kontynuować zacieśnianie polityki monetarnej, tak długo jak bieżąca inflacja będzie rosła. Scenariusz zakłada, że w lipcu stopy procentowe wzrosną o 50 pkt. baz. do 6,5%.

Wg. analiz Departamentu Rynków Finansowych i Analiz BOŚ Banku, w czerwcu wskaźnik CPI wzrośnie w okolice 15,5%, a wzrost inflacji w czerwcu o ok. 1,5 pkt. proc. oznaczałoby podwyżkę stóp w lipcu o 75 pkt. baz. do poziomu 6,75%, czyli 25 pkt. baz.

Specjaliści z biura maklerskiego BNP Paribas podkreślają znaczenie dzisiejszego posiedzenia Europejskiego Banku Centralnego:

Najważniejszymi wydarzeniami tego tygodnia, będą: posiedzenie Europejskiego Banku Centralnego (czwartek) oraz odczyt dynamiki inflacji CPI w Stanach Zjednoczonych (piątek). EBC zdecyduje o utrzymaniu stóp procentowych na obecnym poziomie. Pierwsza od ponad dekady podwyżka stóp procentowych wyceniana jest dopiero w lipcu, zgodnie z tym co sygnalizował wcześniej (Christine Lagarde w połowie maja deklarowała wyjście z ujemnych stóp procentowych do końca III kwartału. Wskazuje to na dwie podwyżki w lipcu i we wrześniu po 25pb).

W podobnym tonie wypowiadają się analitycy Banku Pekao, choć oni dodatkowo chcą bliżej poznać zdanie szefa RPP, co do dalszych,, możliwych działań rady:

Dziś o 15:00 rozpocznie się konferencja prasowa prezesa Glapińskiego, która powinna rzucić nieco światła na dalsze poczynania Rady Polityki Pieniężnej.Wcześniej rozpocznie się konferencja prasowa prezesa EBC C. Lagarde. PL-RPP:

Dziś o 13:45 zostanie podana do wiadomości decyzja EBC, a o 14:30 rozpocznie się konferencja prasowa C. Lagarde. W lipcu kończy się program skupu aktywów i dojdzie do pierwszej podwyżki stóp w strefie euro od przeszło dekady.

Wg. Analiz Pekao, w grze jest podwyżka stóp o 50 pb i konferencja prasowa C. Lagarde powinna dostarczyć wskazówek co do tego, na ile jest to prawdopodobne, jakie warunki musiałyby być spełnione i kiedy mogłoby się to stać (lipiec czy wrzesień?). Następnym po podwyżkach stóp instrumentem jest bilans banku centralnego i odwrotność QE, czyli QT. Wg obecnych deklaracji odsetki i wpływy z zapadających papierów mają być reinwestowane „przez dłuższy czas”. Wiele miejsca poświęcono spekulacjom na temat nowego, opartego o reinwestycje środków z portfela PEPP, programu mającego stabilizować rynki obligacji krajów Południa.

W podobnym duchu wypowiadają się eksperci z BGK:

– Zaplanowana na dzisiaj decyzja Rady Gubernatorów powinna przynieść wskazówki dotyczące momentu rozpoczęcia podwyżek stóp w strefie euro. Obecnie uważa się, że będzie to lipiec, zaś prognozowana skala podwyżki to 50 pb.

W kraju kluczowym wydarzeniem jest zapowiedziana konferencja prezesa NBP. Zgodnie z rynkowymi oczekiwaniami (oraz BGK) Rada podniosła stopy o 75 pb. do 6,0% w  przypadku stopy referencyjnej. Rada wciąż  nie deklaruje scenariusza podwyżek oraz podkreśla, że pozostaje zależna od danych. Nowością  natomiast jest zwrócenie uwagi na postępujące w światowej gospodarce spowolnienie. RPP podkreśla, że w takim otoczeniu wciąż będzie dążyć do zapewnienia stabilności  makroekonomicznej i finansowej i że zrobi wszystko, aby nie dopuścić do utrwalenia inflacji  powyżej celu.

Specjaliści z Ebury nie mają złudzeń:

Europejski Bank Centralny potwierdzi na zebraniu 9.06 jastrzębi zwrot i zasygnalizuje, że w drugiej połowie 2022 r. strefę euro najprawdopodobniej czekają agresywne podwyżki stóp. Reakcja kursu EUR/USD i USD/PLN powinna zależeć od tego, jak silny będzie to sygnał.

Presja inflacyjna nabudowuje się, a ostatnie dane dotyczące aktywności gospodarczej utrzymują dość wysoko – sprawia to, że uczestnicy rynku raczej nie mają wątpliwości, że latem nadejdą podwyżki stóp. Zdaniem Ebury oznacza to, że EBC ogłosi formalne zakończenie programu skupu aktywów (APP) 1.07 i tym samym utoruje drogę do pierwszej od ponad dekady podwyżki stóp podczas zebrania Rady Prezesów 21.07. Większość członków Rady Prezesów będzie wspierać mały wzrost stóp na początek, a jednocześnie, że decydenci będą otwarci na dyskusję o podwyżkach o 50 pb. na późniejszych posiedzeniach. Ebury uważa, że istnieje przestrzeń, by EBC przekroczył oczekiwania rynkowe w tym roku, co jest korzystne dla euro. Wg ich analiz, średnia projekcji inflacji HICP zostanie zrewidowana z 5,1% do ponad 6% w 2022 r. i być może lekko w górę na lata 2023–2024. Podkreśla jednak, że wskaźniki ekonomiczne utrzymywały się na stosunkowo dobrym poziomie, co sugeruje, że obawy dotyczące recesji w strefie euro w dalszej części roku są przesadzone. Spodziewa się, że zostanie to odzwierciedlone w nieco mniejszej, niż zakłada obecnie większość ekonomistów, korekcie w dół prognoz wzrostu na 2022 i 2023 r.

Europejski Bank Centralny: podwyższaj, póki możesz! – wprost nawołują analitycy Allianz Trade:

Na dzisiejszym posiedzeniu EBC ogłosi rozpoczęcie pierwszego cyklu podwyżek stóp procentowych od czasu globalnego kryzysu finansowego. Allianz oczekuje, że EBC ogłosi zakończenie skupu aktywów netto i wstępnie zobowiąże się do pierwszej od 11 lat podwyżki stóp procentowych o 25 pb w lipcu.

Pomimo wysokiej presji inflacyjnej EBC prawdopodobnie będzie kontynuował stopniową, ale zdecydowaną normalizację kursu polityki pieniężnej w II połowie 2022 r. Allianz Trade spodziewa się dwóch dodatkowych podwyżek stóp o 25 pb w tym roku (wrzesień i grudzień).

W 2023 r. dążenie EBC do normalizacji będzie coraz bardziej wygasać, zanim efektywna stopa procentowa osiągnie neutralny poziom. Ponieważ Fed prawdopodobnie wstrzyma się z podwyżkami stóp procentowych w 2023 r., EBC będzie coraz trudniej płynąć pod prąd i kontynuować normalizację. Allianz Trade przewiduje tylko dwie podwyżki stóp procentowych w 2023 r. – obydwie powinny mieć miejsce w pierwszej połowie roku. Gdzie ty jesteś, neutralna stopo? Rynki stóp poddały EBC “testowi jastrzębiego nastawienia”, wyceniając podwyżkę stopy o 220 pb w ciągu najbliższych 12 miesięcy – identycznie jak tempo zacieśniania w USA. Zdaniem Allianz Trade neutralna stopa procentowa znajduje się poniżej obecnych wycen rynkowych. Oczekuje też, że 10-letni Bund ustabilizuje się na poziomie 1% na koniec roku.