Ropa drożeje przez Arabię Saudyjską

notowania ropy wti
Dane BOŚ

Notowania ropy naftowej zakończyły poprzedni tydzień sporą zwyżką. Poniedziałkowa sesja przynosi delikatną korektę notowań, jednak ceny ropy nie oddalają się istotnie od wypracowanych w piątek poziomów. Wszystko za sprawą obaw o podaż tego surowca w najbliższych miesiącach w obliczu toczącej się wojny w Ukrainie oraz nowych sankcji nakładanych na Rosję

Kluczowym tematem dzisiejszej sesji jest zwyżka cen sprzedaży ropy naftowej przez Arabię Saudyjską dla swoich klientów z Azji. Odzwierciedla ona oczekiwania obniżonej podaży tego surowca – i to nawet mimo niedawnej decyzji OPEC+ o większym od oczekiwań podniesieniu limitów produkcji ropy naftowej w ramach porozumienia naftowego. Dla przypomnienia: zarówno w lipcu, jak i w sierpniu, limity mają zostać podniesione o 648 tys. baryłek dziennie, czyli znacznie więcej niż zakładano jeszcze przed czerwcowym spotkaniem OPEC+ (432 tys. baryłek dziennie).

Niemniej, warto pamiętać, że postanowienia porozumienia naftowego nie do końca pokrywają się z rzeczywistością rynkową. Kraje takie jak Rosja, Angola czy Nigeria, które są sygnatariuszami porozumienia, nie są w stanie wyprodukować nawet takich ilości ropy, na jakie pozwalają im limity, ze względu na sankcje czy też problemy infrastrukturalne. Lukę po nich częściowo muszą zapełniać więc inne kraje, w tym m.in. Arabia Saudyjska.

Notowania ropy naftowej WTI – dane dzienne

Oliwy do ognia dolewa fakt, że popyt na ropę naftową jest na ogół podwyższony w sezonie letnim. Wiąże się to z sezonem wyjazdowo-urlopowym, który prowadzi do zwiększonego zapotrzebowania na paliwa. Ponadto, znoszenie lockdownów w Chinach także wiąże się z powrotem większego popytu na paliwa. W rezultacie, krótkoterminowa sytuacja na rynku ropy sprzyja wyższym cenom tego surowca – niemniej, dotyczy to raczej najbliższych kilku miesięcy. Wyższe ceny paliw z pewnością doprowadzą bowiem prędzej czy później do próby ograniczenia ich zużycia przez konsumentów, a dodatkowo popyt może spaść, jeśli nastąpi spowolnienie wzrostu gospodarczego, wywołane m.in. podwyżkami stóp procentowych.

Notowania ropy naftowej Brent – dane dzienne

Pszenica powraca do łask

Przez ostatnie niemal trzy tygodnie na rynku pszenicy dominowała strona sprzedażowa. Niemniej, nowy tydzień na tym rynku rozpoczyna się od zwyżki notowań tego zboża. Cena pszenicy w USA dziś rano rośnie i na nowo zbliża się do poziomu 11 USD za buszel.

Notowania pszenicy mają nadal pole do zwyżek, biorąc pod uwagę obawy związane z podażą tego zboża w bieżącym roku. Wynikają one oczywiście głównie z wojny w Ukrainie, która ograniczyła dostępność zboża z rejonu Morza Czarnego, czyli z Rosji i Ukrainy. To pociągnęło za sobą protekcjonistyczne działania innych krajów, w tym Indii, które ograniczyły eksport pszenicy.

Mniejsza podaż pszenicy z Ukrainy, Rosji czy Indii oznacza także większą presję na to, aby plony były duże w innych częściach świata. Tymczasem np. w Europie Zachodniej problemem jest niedostatek deszczu, który sprawia, że pogarsza się jakość uprawianej pszenicy.

Notowania pszenicy w USA – dane dzienne

Dorota Sierakowska, analityk Banku Ochrony Środowiska