Gdynia dopłaci mieszkańcom do zakupu rowerów elektrycznych

To pierwszy taki projekt w Polsce, ale podobne inicjatywy od lat podejmuje wiele miast w Europie. Dopłaty do e-rowerów stosują już choćby Berlin, Lizbona czy Barcelona. W Amsterdamie, mieście rowerów, już 40% wszystkich jednośladów to “elektryki”

Gdynianie wnioski o dopłaty mogą składać od końca maja do końca października. Kolejny nabór wniosków wystartuje w styczniu 2023 r. Wnioskujący mogą liczyć na dopłatę w wysokości do 50% kosztu zakupu roweru, jednocześnie nie więcej niż 2 500 zł. Na dopłaty do e-bików Gdynia przeznaczyła w swoim budżecie 100 000 zł.

Dopłaty mają być sposobem na popularyzację miejskich rowerów elektrycznych jako codziennego środka transportu. Jak mówił w uzasadnieniu radny Jakub Furkal – W Gdyni mieszka wiele osób, które chętnie zamieniłyby samochód na rower np. podczas dojazdów do pracy, ale zbyt duża odległość czy  niekorzystne ukształtowanie terenu im na to nie pozwala, bo codzienna trasa do pokonania byłaby dla nich zbyt ciężka. Oba te problemy rozwiązuje rower elektryczny.

Radny przekonuje, że dopłaty do rowerów elektrycznych i popularyzacja ich jako miejskiego środka transportu mają szansę zmienić perspektywę mieszkańców i ich sposób poruszania się po mieście na krótkich i średnich dystansach, a także bezpośrednio wpływać na obniżenie poziomu hałasu, spalin i zanieczyszczenia w mieście. Rosnące zainteresowanie rowerami elektrycznymi potwierdza także Michał Seidel, prezes LESS.BIKE.  

Popyt na rowery elektryczne rośnie na całym świecie. Wartość rynku rowerowego w Polsce to już ponad 1,5 mld dolarów, a 12% sprzedawanych jednośladów to właśnie e-bike’i. Eksperci rynkowi przewidują, że w Europie już w 2027 roku liczba rowerów elektrycznych przewyższy liczbę tradycyjnych jednośladów. Wzrost zainteresowania tymi nowoczesnymi pojazdami widać także w Polsce – aż 35% badanych tu osób deklaruje, że obecnie chętniej niż przed pandemią używałoby lub kupiłoby rower elektryczny – wyjaśnia Michał Seidel.

Według raportu firmy Shimano, aż 46% badanych wskazuje e-bike jako alternatywę dla samochodu. Rowery elektryczne są idealnym rozwiązaniem dla osób starszych czy tych ze słabą kondycją fizyczną, jednocześnie pozwalając efektywnie ją poprawiać. A to wszystko z korzyścią dla własnego zdrowia, kieszeni i środowiska naturalnego.